Ambasádor preteku

Ján Svorada, Ambasádor Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017Ambasádorom Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 sa stal bývalý česko-slovenský reprezentant a špičkový cyklista Ján Svorada.

Ján Svorada sa narodil 28. augusta 1968 v Trenčíne. Na bicykli jazdí od svojich 12 rokov. Keď mal 18 rokov, na juniorskom svetovom šampionáte v cestnej cyklistike v Cassablance skončil na 5. mieste. Ako 21-ročný vyhral významný pretek svetovej amatérskej cyklistiky Závod míru. Od roku 1991 až do konca roku 2004 bol profesionálnym cyklistom. V tomto období vybojoval v profesionálnom pelotóne celkom 74 výhier a stal sa vyhláseným a obávaným špurtérom. Od roku 2005 súťažne jazdil za český tím eD´system-ZVVZ, v roku 2005 vybojoval svoju 75. výhru. Svoju aktívnu športovú kariéru ukončil v roku 2006. Štartoval aj na olympijských hrách, naposledy v roku 2004 na Letných olympijských hrách v Aténach. Vyhral celkom 5 etáp na Giro d´Italia, 3 etapy na Tour de France, z toho v roku 2001 jednu záverečnú 20. etapu v Paríži na Avenue des Champs-Élysées a 3 etapy na španielskej Vuelte. Na Tour de France 1994 skončil na 3. mieste v súťaži o zelené tričko najlepšieho špurtéra.

Celkom šesťkrát bol v zväzovej ankete cyklistického zväzu Král cyklistiky vyhlásený najlepším česko-slovenským cyklistom roku.

Profesionálnu kariéru cyklistiku ukončil Ján Svorada v roku 2006 a začal sa venovať manažérskej činnosti. Okrem obchodných aktivít využíva svoje cyklistické skúsenosti a podieľa sa na usporadúvaní najvýznamnejších cyklistických cestných etapových pretekov v Českej republike, na Czech Cycling Tour a na Závode míru U23. Aj napriek všetkých svojim aktivitám na bicykel nezanevrel a môžete ho aj naďalej stretávať na bicykli, či už na ceste, alebo v lese.

Foto: Markéta Navrátilová

 Generálni partneri

Hlavní partneri

Mediálni partneri

Award partner

Partneri

Organizátori

Partnerské obce a organizácie